Narodowy Teatr Edukacji, kolejny raz w niezwykle udany sposób przypomina widzom jedną z bajek dzieciństwa rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte są podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne.

 „W Rzacholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka, która już od dziesięcioleci bawi liczne pokolenia dzieci w niemal całej Europie. Jej autorem jest Vaclav  Ćtvrtek, czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jiczynie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa.

Cóż stoi za fenomenem tej prostej opowieści? Z pewnością odpowiedzi jest kilka.

FOTORELACJA

Rumcajs 1

 

Na pewno wspaniały humor, często niemal surrealistyczny, barwne, nierzadko baśniowe, postacie (rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta) zaludniające to bajkowe uniwersum, a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.

Twórcy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb  niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

Czy Hanka zobaczy jeszcze kiedyś swojego ukochanego synka?

Czy Rumcajs odkryje tajemnicę porwania?

Czy zawsze to, co wydaje nam się brzydkie, musi być złe, a to, co bywa piękne, jest naprawdę szlachetne?

Czy można bezkarnie sprzeciwić się Naturze?

Odpowiedzi na wszystkie pytania dzieci poznały podczas przedstawienia, które odbyło się w Domu Kultury ,,Kosmos” w Dębicy 6 marca 2019 roku. Na przedstawieniu było wiele humoru i zabawy a w autokarze śpiewy, integracja i mnóstwo emocji.

 

 

M. Majka, Cz. Baryłecka