Dzień Patrona

            18 maja uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Głowaczowej obchodzili kolejny raz Dzień Patrona. Z tej okazji została zorganizowana wycieczka do zamku w Nowym Wiśniczu, do kościoła w Niegowici oraz do zamku w Dębnie.                                                           

 

             Zamek w Nowym Wiśniczu pełnił funkcje obronną i reprezentacyjną. Choć od czasów potopu szwedzkiego nie powrócił do swej świetności, jednak jego bryła i cztery baszty zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Po II wojnie światowej obiekt ten był pozbawiony drewnianych stropów i podłóg, deszcze i śniegi rok po roku znaczyły upływ czasu. Dzięki staraniom Gminy Nowy Wiśnicz zamek został odnowiony i udostępniony turystom, wnętrza wypełniono sprzętami z XIX wieku. Zachowały się oryginalne freski, kominki, portale i dwie klatki schodowe- wąska i kręta dla służby oraz tzw. senatorska, po której można było poruszać sie konno. Przewodniczka w ciekawy sposób opowiadała o poszczególnych salach i przytoczyła legendę o królowej Bonie.

            W Niegowici przed laty stał modrzewiowy kościół, w którym swą posługę kapłańską rozpoczynał młody wikary - Karol Wojtyła. Proboszcz parafii w Niegowici ks. prałat Paweł Sukiennik powitał uczniów z Głowaczowej w swojej świątyni oraz opowiedział o jej historii. Wszyscy mogli zobaczyć konfesjonał, w którym spowiadał przyszły papież, jego brewiarz i płytę nagrobną Jana Pawła II z Watykanu. Wśród pamiątek był także obraz w symboliczny sposób ukazujący przybycie Karola Wojtyły do swojej pierwszej parafii. Na pożegnanie uczniowie zaśpiewali hymn szkoły i zostali obdarowani obrazkami .

            Ostatnim punktem wycieczki był zamek w nieodległym Dębnie. Nie licząc rozebranej kaplicy, przetrwał on w niezmienionym stanie od czasów renesansu. Tu uczniowie poznali legendę o Białej Damie czyli Tarłównie, która nie chciała poślubić bogatego szlachcica i została zamurowana w zamkowej wieżyczce.

            Wycieczka zorganizowana została w ramach programu poszerzenia wiedzy o Patronie oraz programu profilaktyki antyalkoholowej. Uczestnikom towarzyszyło hasło: " Żyj trzeźwo – żyj z pasją!". Kierowniczką wycieczki była p. Agnieszka Browska, zaś opiekunami p. Bożena Kubiszyn, p. Wioletta Drożdż- Lorek i p. Dawid Żarowski.

A. Browska

Fotorelacja